Gradimo in bivamo z naravo
1. 8. 2016 EKO GRADNJA
Sonaravna gradnja je gradnja objektov, ki so v simbiozi z naravo, saj pri sami gradnji uporabljamo postopke in materiale, ki so povsem naravnega izvora ali pa njihova izdelava in uporaba ne škodujeta okolju. Za gradnjo uporabljamo tisto, kar dobimo v lokalnem okolju: les, kamen, glino, slamo, volno… Naravni materiali, ki ne zahtevajo veliko predelave in transporta na velike razdalje, so odličen nadomestek za uveljavljene materiale.
Bivanje v hišah, ki so zgrajene sonaravno, je drugačno doživetje, kot bivanje v konvencionalno zgrajenih. Zaradi tega ne trpi udobje, je pa koristnejše za zdravje, saj se umetni materiali uporabljajo samo tam, kjer drugačne rešitve niso možne. Sonaravno zgrajene hiše so lahko povsem klasičnega videza, ali pa so nenavadne, kot npr. zemljanke ali hiše na vodi. Njihova umestitev v prostor in oblika sta odvisni od izvirne domišljije načrtovalca in predpisov, ki določajo kaj in kako je mogoče graditi.
V Gornji Radgoni, natančneje v Črešnjevcih ima sedež podjetje, ki vam nudi gradnjo z naravnimi materiali, in sicer vam prijetna in strokovno podkovana ekipa vedno z veseljem odgovori na vaša vprašanja v zvezi z naravnimi materiali in samo gradnjo, v kolikor ste še vedno v dilemi , hkrati pa vam tudi svetujejo pri vaši odločitvi.
Pri gradnji z naravnimi materiali se poslužujejo različnih materialov, eden glavnih je sigurno glina, s katero delajo omete, katere cenimo zaradi njihovih izjemnih lastnosti. Ker gre za material iz nežgane ilovice, je v primerjavi z žgano opeko veliko odzivnejši na vlago in zatorej v prostoru deluje kot idealen izmenjevalnik vlage. Posebnost ilovice je regulacija vlažnosti na zdravo, okoli 50 % relativno vlažnost, saj odvečno vlago hitro veže nase in jo kasneje, ko se zrak posuši, ponovno odda nazaj v prostor. Poleg te lastnost je posebnost ilovice tudi ta, da absorbira neželene vonjave in škodljive snovi iz zraka, s tem pa v prostoru ustvari prijetno klimo za bivanje.
Ilovnati ometi se zelo dobro obnesejo v montažnih in lahkih gradnjah, kjer imamo zaradi načina gradnje pomanjkanje akumulacije toplote. Uporaba glinenih ometov v montažni hiši to pomanjkljivost odpravi. Osnovni gradnik ilovnatega ometa je zemljina, ki ji pravimo ilovica. Sami ometi so zmes ilovice, peska in drugih vlaken (trstika, slama) v poljubnih kombinacijah in razmerjih. Funkcija peska je osnova za omet, sama ilovica pa dejansko deluje kot vezivo. Če bi delali omete iz čiste ilovice, bi ti, ko se posušijo, preveč razpokali. Sama izvedba ometov iz ilovice je podobna kot pri ostalih ometih. Njihova dodatna prednost pa je, da ne vsebujejo škodljivih, agresivnih in alergenih primesi, zato je samo delo z glinenimi ometi veliko prijetnejše. Mešanico gline in peska lahko kupimo že pripravljeno, če imamo možnost pa ilovico, če je le dovolj čista, pridobimo sami.
Nanašamo jih lahko na skoraj vse površine, še posebej pa na opečnate in betonske. Nobena ovira niso niti bolj naravni materiali, kot na primer les ali celo slama. Omete najpogosteje nanašamo na trstiko, ki jo predhodno pritrdimo na stene oziroma strop. Trstika nam služi kot nosilna konstrukcija. Ker je votla, deluje tudi kot toplotni izolator, hkrati pa zmanjša porabo samega ometa.
Pri gradnji pa ne smemo pozabiti tudi na številne druge materiale, ki so primerni za zidavo, za strehe, izolacije, in sicer so to kamen, les, slama, bombaž, ovčja volna, lesni kosmiči, celulozni kosmiči, konoplja, ipd.
To je primerno zgolj za gradnjo novih objektov. Kaj pa če gre za delno prenovo.
Pozdravljeni! Seveda je uporaba naravnih materialov primerna tudi pri delnih prenovah, čeprav je odvisno za kakšno prenovo gre, najbolje je da kontaktirate izvajalca (031/337 644, Rihard Horvat s.p., Gradnja z naravnimi materiali), ki vam bo podal tudi konkretne odgovore glede na vašo situacijo, oziroma fazo gradnje ali sanacije objekta.